business handshake over blue background/apreton de manos sobre fondo azulثبت شرکت تضامنی

شركت تضامنی شركتی است كه تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسؤلیت تضامنی تشكیل شود، بعد از شرکت‌ با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص، شرکت تضامنی بیشترین متقاضی را برای ثبت دارد. تضامنی از واژه‌ی ضامن یا ضمانت برداشت شده که اشاره به ضمانت هر یک از سهامداران در مقابل کل بدهی‌های شرکت دارد. اگر دارائی شركت برای تأدیه تمام قروض كافی نباشد، هر یك از شركاء مسؤول پرداخت تمام قروض شركت است، هر قراری كه بین شركاء برخلاف این ترتیب داده شده باشد در مقابل اشخاص ثالث كأن لم یكن خواهد بود. معمولا اشخاص به واسطه‌ی نوع فعالیت خود توسط نهاد زیربط ملزم به ثبت چنین شرکتی می شوند مانند شرکت تضامنی صرافی که برای اخذ مجوز از سوی بانک مرکزی ملزم به ثبت چنین شرکتی می‌شوند.

چنانچه از تعریف شركت تضامنی برمی‌آید، این شركت از نوع شركت‌های اشخاصی است كه برخلاف شركت‌های سرمایه، اصالت با خود شركای شركت و میزان اعتبار آن‌هاست، نه میزان سرمایه آن‌ها در شركت. به همین جهت در شركت تضامنی كلیه شركاء مسؤول تعهدات شركت می‌باشند؛ چه در انجام معامله شخصاً مداخله داشته باشند یا نداشته باشند یعنی هر یك از شركای شركت در مقابل تمامی تعهدات شركت مسؤول است. بنابراین شركت تضامنی معمولاً بین پدر و پسران یا برادران یا بین دوستان نزدیك و كسانی كه با یكدیگر شناسایی كامل داشته باشند، تشكیل می‌گردد.

به طور خلاصه در شركت تضامنی سه اصل زیر رعایت می‌شود: مسئولیت تضامنی شركاء، غیر قابل انتقال بودن سهم الشركه و تصریح به شركت تضامنی در نام شركت.

اسم شرکت‌های تضامنی باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

در نام شرکت تضامنی باید عبارت “شرکت تضامنی” و لااقل اسم یک نفر از شرکاء ذکر شود، در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکا نباشد باید بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده است عبارت‌هایی از قبیل “و شرکا” یا “و برادران” قید شود.

مدارک مورد نیاز :

۱-کپی برابر اصل شناسنامه اعضاء

۲-کپی برابر اصل کارت ملی اعضاء