8. برندثبت برند

برند همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن بصورت مفهومی، دیداری یا لفظی صفات و ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند. یک نام، عبارت، طرح، علامت، نماد، اسم، لوگو، آرم و یا هر ویژگی دیگری که مشخص‌کننده‌ی خدمات یا فروشنده‌ی محصولی خاص باشد که به وسیله‌ی آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است، فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژی نمانام را به جای واژه‌ی انگلیسی برند معرفی کرده است.

برند شامل همه‌ی احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده است؛ برند، برداشت افراد از یک نام است.

در فارسی واژه‌ی مارک یا برند معمولاً برای اشاره به محصول یا خدمتی به کار می‌رود که ارزش اعتباری و اجتماعی بالایی داشته باشد، به بیان دیگر برند دارای ماهیت اجتماعی است و برندهای قدرت‌مند آن‌هایی هستند که افراد نسبت به آن‌ها حس مالکیت دارند و برای مثال می‌گویند: این مارک، اسم مارک دلخواه من است. نمانام‌های برتر می‌توانند هیجان و عواطف مصرف‌کنندگان خود را برانگیزند و مشتریان نیز به این نام‌ها اعتماد داشته و از آن‌ها انتظار خلق ایده‌های برتر و نوآوری در محصولاتشان را دارند.

در همه جای دنیا و به صورت بین‌المللی علامت‌ها و اسم‌های تجاری با توجه به نوع کالا و خدمات دارای ۴۵ دسته یا گروه می‌باشند که به این دسته‌بندی‌ها به اصطلاح “طبقه‌بندی بین‌المللی علائم صنعتی و تجاری” می‌گویند.

لازم است بدانیم با ثبت اسم و نشان تجاری برای محصول و خدمات خود، دارای حقوقی می‌شویم که طبق آن می‌توانیم از فرد یا افرادی که جهت آن محصول یا خدمات از مشابه یا عین اسم ثبت شده‌ استفاده می‌کنند هم به صورت حقوقی و هم به صورت کیفری طرح دعوی کنیم.

ثبت برند چه مدتی اعتبار دارد؟

مدت اعتبار ثبت علامت تجاری ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می‌باشد، این مدت با درخواست مالک نشان تجاری برای دوره‌های متوالی ده ساله، قابل تمدید است‌. همچنین پس از پایان دوره‌ی ده ساله، برای اقدام و پرداخت هزینه‌های تمدید و یا جریمه‌ی تاخیر، یک مهلت ارفاقی شش ماهه در نظر گرفته می‌شود.

مراحل ثبت اسم و علامت تجاری در ایران :

ابتدا تقاضایی تحت عنوان اظهارنامه، که به طور خلاصه شامل اسم یا علامت تجاری، نام مالک علامت، محصول یا خدمات می‌باشد به اداره‌ی ثبت علائم تجاری فرستاده می‌شود که معمولا بین ۳۰ الی ۴۵ روز پاسخی به این تقاضا داده می‌شود. در صورت وجود عین یا مشابه اسم درخواستی اظهارنامه‌ی مذکور مردود شده و به اصطلاح اخطار اداری به متقاضی داده می‌شود و در صورت قبول، اسم درخواست شده آگهی تقاضا می‌شود.

آگهی تقاضا ظرف دو الی سه هفته در روزنامه رسمی کشور چاپ می‌شود و طبق قانون یک ماه مهلت اعتراض از تاریخ چاپ به عموم داده می‌شود. در صورت اعتراض به اسم تجاری در حال ثبت، پرونده به کمیسیون علائم تجاری ارجاع می‌شود و در غیر اینصورت پس از طی مراحل اداری آگهی رسمی علامت صادر می‌شود، آگهی رسمی صادر شده دوباره در روزنامه رسمی کشور چاپ می شود.

مدارک مورد نیاز :

الف- حقوقی

  1. کپی مدارک ثبتی شرکت

  2. کپی روزنامه رسمی تاسیس شرکت

  3. کپی روزنامه آخرین تغییرات شرکت

  4. کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل شرکت

  5. کپی از جواز کسب یا جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری یا هر گواهی فعالیت صنعتی و یا هر مدرک دیگری که در طبقه مورد درخواست علامت موجود باشد

  6. پرینت رنگی از طرح مورد نظر در ابعاد ۶×۶ در ۱۰ نسخه رنگی

ب- حقیقی

  1. کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی

  2. کپی از جواز کسب یا جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری یا هر گواهی فعالیت صنعتی و یا هر مدرک دیگری که در طبقه مورد درخواست علامت موجود باشد

  3. پرینت رنگی از طرح مورد نظر در ابعاد ۶×۶ در ۱۰ نسخه رنگی